Temat na forum: Opóźniony rozwój przy asymetrii

Wyświetlono 2 posty - od 1 do 2 (z 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #608
  Karolina
  Gość

  Witam. Moja 3,5 miesięczna córka ma stwierdzoną asymetrię i w związku z tym ma lekko spłaszczony lewy tył głowy. W czasie snu układa głowę na lewą stronę, jednak w czasie aktywności obraca głową zarówno w pozycji na brzuchu, jak i na plecach. Podkładam jej zwiniętą pieluchę pod lewą stronę (zgodnie z zaleceniem pediatry), ale ona sprytnie przesuwa albo rulonik, albo siebie. Do tej pory rozwijała się prawidłowo, udaje jej się nawet obrócić na brzuch, jednak robi to tylko w lewą stronę. Od tygodnia uczęszczamy na rehabilitację (2 razy w tygodniu). Ja również staram się dużo ćwiczyć w domu i pielęgnować ją metodą NDT Bobath. Czy istnieje ryzyko że asymetria spowolni jej dalszy rozwój? I po jakim czasie powinnam zauważyć poprawę.

  #609
  Paulina
  Keymaster

  Witam serdecznie,

  niestety na podstawie opisu nie jestem w stanie stwierdzić, kiedy nastąpi poprawa, tym bardziej, że każde dziecko w różny sposób reaguje na czynności rehabilitacyjne. Są maluchy, u których różnicę widać już po pierwszej terapii, u innych trzeba czekać kilka miesięcy. To zawsze kwestia indywidualna, na którą składa się wiele czynników.
  Niemowlęta borykające się z asymetrią ułożeniową mogą rzeczywiście rozwijać się nieco wolniej niż rówieśnicy. Nie należy jednak zamartwiać się tym faktem. Najważniejsze jest doprowadzenie ciała dziecka do symetrii, a malutka nadrobi zaległości i w przyszłości nie będą one zauważalne.

  Pozdrawiam serdecznie!

Wyświetlono 2 posty - od 1 do 2 (z 2)
Odpowiedz na: Opóźniony rozwój przy asymetrii
Wpisz swoje dane:
Potwierdź poniżej (wymagane):