Zapobieganie

Zapobieganie

Jako rodzic możesz zapobiec deformacjom głowy swojego dziecka lub wpłynąć na ich niwelowanie.

Co powinnam/powinienem zrobić jeśli zaobserwuję płaski obszar na główce dziecka?

Jeśli zauważysz takie miejsce na głowie malucha w pierwszej kolejności należy porozmawiać o tym z pediatrą, ortopedą lub fizjoterapeutą dziecięcym. Wczesna reakcja rodzica jest decydująca, ponieważ główka niemowlęcia w pierwszym półroczu życia rośnie bardzo szybko, jest wtedy podatna na zniekształcenia, ale też na działania korygująca. Powody płaskiej głowy mogą być różne. Jedne są bardziej poważne niż inne, dlatego rozmowa ze specjalistą jest kluczowa.

Jak mogę zapobiegać i leczyć płaską główkę?

Istnieje kilka sposobów. Najważniejsze jest szybkie zdiagnozowanie problemu, ponieważ główka niemowlęcia jest najbardziej podatna na odkształcenia w pierwszym półroczu życia i w tym czasie rośnie najszybciej.

Spokojny i bezpieczny sen z poduszką Mimos

Poduszka Mimos została stworzona, aby zapobiegać i leczyć płaską główkę niemowlęcia. Jeśli zniekształcenie już się występuje, poduszka je likwiduje i zapobiega dalszym zniekształceniom takim jak plagiocefalia czy brachycefalia. Korzystanie z poduszki minimalizuje nacisk główki na podłoże, co zdejmuje z rodziców obowiązek ciągłego kontrolowania i zmian pozycji malucha.

Poduszka Mimos wspomaga główkęTest balon poduszka MimosMaterac bez wsparcia główkiTest balon materac

 

Leżenie na brzuszku

Zachęcanie malucha do pozycji na brzuchu powinno odbywać się wtedy, gdy dziecko jest wypoczęte i radosne. Można położyć się obok lub naprzeciwko niego, rozłożyć przed nim interesujące zabawki, postawić lustro lub ułożyć malucha na swoich udach. Na początku należy unikać długich sesji, aby nie zniechęcić malucha do tej pozycji, z czasem można zwiększać długość i częstotliwość przebywania na brzuchu.

Zmiana pozycji podczas snu

Istotne jest, aby maluch spał w różnych pozycjach. Jeśli pozycja będzie ciągle taka sama, może doprowadzić to do utrwalenia nieprawidłowych, asymetrycznych nawyków, co w konsekwencji doprowadzić może do zniekształceń czaszki.