- This topic has 3 odpowiedzi, 2 posty, and was last updated 3 years, 6 months temu by Paulina.
-
AutorWpisy
-
10 października 2015 o godzinie 19:15 #677AlexHexeGość
Dzień dobry.
Mój synek urodził się w 26tc z wagą 750g. Nie miał żadnych wylewów. Teraz ma 10 miesięcy, jest bardzo ruchliwym dzieckiem. Nie raczkuje jeszcze (chociaż nazwałbym to pelzanio-raczkowaniem, ponieważ nogi raczkują, ale przód pelza, na główce i zgietych rączkach), główkę podnosi bardzo wysoko, leżąc na brzuszku podnosi rączki, łapie barierki łóżeczka i próbuje się podciągać a przytrzymany za rączki wspina się i wstaje. Z pozycji polleżącej siada, posiedzi chwilę lub wcale, gdy się trzyma rączka za coś to siedzi. Przewraca się z plecaków na brzuszek ale tylko przez jedno ramię, z brzuszka na plecki przez oba. Leżąc na pleckach unosi główkę. Przemieszcza się po całym pokoju-pelzajaco-raczkując plus przywracając się z plecaków na brzuch i odwrotnie. Bierze już dawno nóżki do buzi, bawi się zabawkami, sam je bierze, naciska guziczki grające, manualnie bardzo sprawny. Nóżkami cały czas przebiera (w pozycji leżącej, jakby robił rowerki 🙂 )
Jedyne co widzę to, że w foteliku czy w pozycji stojącej przechyla się na jedną stronę.
Dlatego szokiem dla mnie była diagnoza neurologa: dziecięce porażenie mózgowe, 4 -konczynowe z przewagą strony lewej. Asymetria ułożeniowa.12 października 2015 o godzinie 19:16 #678PaulinaKeymasterWitam serdecznie,
na pewno diagnostyka nie może opierać się tylko i wyłącznie na tym jednym badaniu neurologicznym. Sugeruję, aby spróbować udać się do innego specjalisty. Jeśli synek jest pod opieką również fizjoterapeuty, ten zdecydowanie powinien zwrócić uwagę na ewentualne zaburzenia. Jeśli nie – warto byłoby spotkać się również z takim specjalistą.
Diagnoza neurologiczna obejmuje szereg różnych testów i prób, ocenę odruchów ścięgnistych i napięcia mięśniowego, dlatego czasami z pozoru dziecko rozwijające się w granicach szeroko pojętej normy, może być rzeczywiście dotknięte mózgowym porażeniem dziecięcym. Pisze Pan, że synek potrafi wiele rzeczy, jednakże istotna jest również jakość wykonywanych ruchów. W przypadku mózgowego porażenia dziecięcego ze względu na zaburzenia m.in. napięcia mięśniowego, zmienia się ułożenie stawów, a co za tym idzie mięśnie zaczynają pracować w patologicznym ustawieniu, co może przyczyniać się do narastania przykurczów.
Nie jestem w stanie ocenić przez Internet czy opinia neurologa jest trafna, zachęcam, jeśli ma Pan możliwość, aby zaczerpnąć informacji również od innych specjalistów i przede wszystkim poprosić o wyjaśnienie, skąd taka diagnoza i co u synka jest nieprawidłowe.20 kwietnia 2021 o godzinie 19:18 #1495KingaGośćWitam moja córka ma 3,5 roku chodzi mi na palcach zaczęła późno chodzić byłam u lekarza i stwierdził operację ścięgna Achillesa a dziś byłam u innego i stwierdził że to może być porażenie mózgowe proszę o pomoc bo mi ręce opadają
20 kwietnia 2021 o godzinie 19:52 #1497PaulinaKeymasterDobry wieczór,
domyślam się, że słowa lekarza były dla Pani szokujące.
W przypadku Pani córki zdecydowanie należałoby poszerzyć diagnostykę.
Niezależnie od diagnozy polecam wprowadzić zajęcia z fizjoterapeutą, który popracuje aktywnie z córką.Życzę Pani powodzenia!
Pozdrawiam
-
AutorWpisy