Odpowiedz na: Wcześniak, 5pkt Apgar

#676
Paulina
Keymaster

Witam Panią, tak jak już wcześniej pisałam, porażenie spastyczne i ruchy atetotyczne nie wykluczają się. Atetoza wynika z uszkodzenia układu pozapiramidowego, który posiada m.in. funkcję sterowania ruchami dziecka i odpowiada za odpowiednie rozłożenie napięcia mięśniowego w trakcie trwania czynności. Przez to powstają ruchy mimowolne, pojawia się problem z harmonijnym wykonaniem czynności, brakiem precyzji np. podczas chwytania zabawki. Jeśli powiedzmy dziecko chce coś chwycić, trudno mu trafić dłonią w ten przedmiot, a sam ruch kończyn może sprawiać wtedy wrażenie bezcelowego „wymachiwania”. Tak samo dzieje się podczas silnego rozemocjonowania. Poza tym uszkodzenie w tym obszarze powoduje zaburzenie wykonywania czynności automatycznych, chodzi tu np. o gesty, instynktowną kontrolę postawy ciała czy też reakcje obronne. Musimy mieć na uwadze, że układy mózgu współdziałają ze sobą, tak więc zaburzenie jednego może powodować dysfunkcje w innym.
Szczerze mówiąc nie jestem pewna, na jakiej podstawie lekarze stwierdzili ruchy atetotyczne u Pani synka (przypuszczam, że sugerowali się badaniami obrazowymi?), gdyż nawet jeśli uszkodzony został układ za nie odpowiadający, to u tak małego dziecka zwykle nie daje to jeszcze objawów – ruchy atetotyczne pojawiają się dopiero około 2 roku życia.
Jeśli chodzi o zachowanie Olusia podczas badań lekarskich, to oczywiście może być to Moro, zważając na to, że taka reakcja pojawia się w stresie.
Życzę powodzenia !