Temat na forum: operacja kręczu

Wyświetlono 2 posty - od 1 do 2 (z 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #665
  kasia
  Gość

  Witam!!! U mojej 9 letniej córki zdiagnozowano lewostronny kręcz szyjny, lekarz który prowadzi rehabilitacje powiedział że jest za późno na rehabilitację że operacyjnie tylko, mam pytanie, na czym polega taka operacja czy niesie jakieś ryzyko powikłań bardzo proszę o odpowiedź bardzo się denerwuję, mam jeszcze starsze dzieci i pierwszy raz si e z tym spotkałam, czy to może być przez poród pośladkowy?

  #666
  Paulina
  Keymaster

  Witam serdecznie,

  taki zabieg polega na nacięciu mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego (w skrócie MOS) w okolicy trzech jego przyczepów (górna krawędź mostka, obojczyk oraz wyrostek sutkowaty kości skroniowej). Następnie ustawia się głowę zwykle w hiperkorekcji (w kierunku przeciwnym do tego, jaki obserwuje się przy ustawieniu kręczowym) oraz unieruchamia zaopatrzeniem w postaci kołnierza na około 6 tygodni. Zarówno przy etapie z zaopatrzeniem, jak i po zdjęciu kołnierza konieczna jest rehabilitacja, która umożliwi dziecku budowanie symetrii ciała, utrzymanie odpowiedniego zakresu ruchu i elastyczności mięśni. Powikłania pooperacyjne są niezwykle rzadkie, jeśli przestrzega się zaleceń.
  Poród pośladkowy rzeczywiście mógł w pewnym stopniu wpłynąć na asymetrię w obrębie mięśni, ale trudno w tym momencie mówić o tym, jako o bezpośredniej przyczynie – od chwili porodu minęło już 9 lat. Jeśli problem występował od urodzenia, może dziwić to, że został wykryty dopiero teraz.
  Życzę powodzenia podczas operacji i rehabilitacji.

Wyświetlono 2 posty - od 1 do 2 (z 2)
Odpowiedz na: operacja kręczu
Wpisz swoje dane:
Potwierdź poniżej (wymagane):