Temat na forum: Jak układać zabawki?

Wyświetlono 2 posty - od 1 do 2 (z 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #588
  amelia
  Gość

  Witam serdecznie!
  Mój synek ma stwierdzona asymetrie ulozeniowa, i przykurcz w szyji. Leżąc na brzuszku pochyla głowę w stronę lewego barku a skręca w prawo i wygląda to tak krzywo ehh..
  Rozpoczal 6miesiac chodzimy na rehabilitacje od polowy lutego metoda bobath prywatnie i państwowo i jedni mówią ze aby zniwelować ten przykurcz należy układać maluszka(leżącego na brzuchu)prawym policzkiem do podloza i wtedy przykurcz sie rozciaga a drudzy ze lewym policzkiem do podloza…i tak samo z której strony układać mu zabawki?w pozycji na brzuszku częściej patrzy w lewo stronę a rehabilitantka kazala klasc zabawki z lewej częściej by nie utrwalal tego skrzywienie w prawo mowila ze jak przykurcz sie rozciągnie to wtedy na prawa stronę układać zabawki… nie powinno być odwrotnie??nie wiem kogo mam słuchać…:(bardzo proszę o pomoc:(
  Pozdrawiamm!

  #589
  Paulina
  Keymaster

  Witam serdecznie,

  zawsze trudno jest mi doradzać w przypadku pisemnego opisu dziecka z problemem asymetrii, bo każde dziecko, które go ma, układa się inaczej; trzeba uwzględniać też ułożenie tułowia, miednicy i innych części ciała. Tak samo różnie wygląda ustawienie głowy na plecach, na brzuszku czy na boku. W przypadku asymetrii ułożeniowej problemem są zwykle mięśnie mostkowo-obojczykowo-sutkowe. Jednak ich przebieg jest skośny, więc nieprawidłowość występuje często po jednej i drugiej stronie szyi. Dlatego nie powinniśmy układać dziecka asymetrycznie, zawsze trzeba dążyć do symetrii, czyli do tego, żeby najpierw dziecko trzymało prawidłowo głowę w linii środkowej (na plecach, brzuszku). Nie mam możliwości sprawdzić, po której stronie mięsień jest bardziej przykurczony, wtedy ewentualnie można pokusić się o układanie głowy tak, by go rozciągać, ale nigdy nie zostajemy tylko przy układaniu na jedną stronę – dziecko może przerzucić asymetrię na drugą stronę.

Wyświetlono 2 posty - od 1 do 2 (z 2)
Odpowiedz na: Jak układać zabawki?
Wpisz swoje dane:
Potwierdź poniżej (wymagane):