Temat na forum: Basen i metoda Vojty przy asymetrii.

Wyświetlono 2 posty - od 1 do 2 (z 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #596
  Ania
  Gość

  Witam,

  mój 4-ro miesięczny synek ma stwierdzoną asymetrię ułożeniową, przede wszystkim leżąć na plecach krzywo kładzie główkę. Czy oprócz rehabilitacji możemy chodzić z Nim na basen dla niemowląt? I moje drugie pytanie, została Nam przepisana rehabilitacja metodą Vojty, czy jest to dobra metoda? Słyszałam że jest dość agresywna, a mój maluch bardzo boi się obcych ludzi, a szczególnie jeśli chcą go dotykać dlatego bardzo boję się tego poierwszego spotkania, czy nie ma jakiejś innej metody poprzez zabawę?

  #597
  Paulina
  Keymaster

  Witam serdecznie,

  w przypadku asymetrii ułożeniowej często odradzam zajęcia na basenie, ponieważ nierzadko niemowlę z takim problemem utrwala bądź pogłębia asymetrię właśnie w środowisku wodnym (opór wody, „mokre otoczenie”).
  Metoda Vojty jest skuteczna w przypadku rehabilitacji dzieci z problemem asymetrii. Myślę, że warto spróbować, a jeżeli okaże się, że maluch reaguje bardzo negatywnie, można rozważyć wprowadzenie metody NDT-Bobath, którą niemowlęta zwykle lepiej tolerują. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku asymetrii niezbędne jest rozciąganie przykurczonych struktur mięśniowych, na co maluchy reagują zwykle płaczem.

  Życzę powodzenia w terapii!

Wyświetlono 2 posty - od 1 do 2 (z 2)
Odpowiedz na: Basen i metoda Vojty przy asymetrii.
Wpisz swoje dane:
Potwierdź poniżej (wymagane):